Er fremtiden bag et forhæng?

Den 13. februar 2026 var Danske Naturisters næstformand, Anders Rimdal Nielsen, at finde på TV2 Østjylland. Anledningen var at Aarhus Kommune i dens svømmehaller er begyndt at opsætte badeforhæng i omklædningsrummene. Det sker i et forsøg på at nudge badegæsterne til at vaske sig ordentligt og uden badetøj på, da der opleves stigende tendens til, at afvaskningen ikke sker grundig nok. Dette betyder at svømmehallerne må tilsætte mere klor til bassinerne, hvilket dog både er dyrt og kan virke generende på badegæsternes øjne og luftveje.

Den kedelige tendens til, at badegæsterne i stigende grad ikke vasker sig grundigt nok tilskrives øget blufærdighed. Folk føler det ikke længere naturligt at færdes nøgen i et fællesbad, og derfor skynder de sig så meget når de vasker sig, at det ikke gøres grundigt nok, eller de vasker sig med badetøjet på. Men at vaske sig med badetøjet på er vanskeligt, og ofte efterlader det blot urenhederne og sæberester i badetøjet, og så har afvaskningen været omsonst i forhold til forureningen af bassinerne.

Mange skoler er også begyndt at lægge idrætstimerne sidst på skoledagen, så eleverne kan tage hjem for at gå i bad, i stedet for at bruge skolens omklædningsrum. På den måde undgår de at skulle være nøgen i fællesbadet. Dette er særlig udpræget i de ældste folkeskoleklasser og ungdomsuddannelserne.

På nogen ungdomsuddannelser er de ligefrem begyndt at etablere aflukkede badebåse for at imødekomme elevernes ubehag ved fællesbadet.

Eleverne synes det er dejligt.

Men er det hensigtsmæssigt?

Og er det ikke bare med til at forværre en i forvejen uheldig udvikling?

Blufærdigheden og ubehaget ved det nøgne fællesbad udspringer af en usikkerhed i forhold til sin egen krop. Er den nu pæn nok? Ser jeg normal ud? Hvad tænker de andre om min krop? Denne usikkerhed kan få folk til at undgå situationer, hvor man skal være nøgen sammen med andre mennesker, f.eks. i fællesbadet efter idræt eller i svømmehallens omklædning.

Vi oplever, at folk i stigende grad er blufærdige og undgår situationer, hvor man er nøgne sammen. En undersøgelse viser, at hele 43% af eleverne i udskolingen ikke går i bad efter idræt!

Fællesbadet efter idræt er nok et af de eneste steder, hvor unge ser andre unge nøgne. Altså ser hvordan almindelige unge ser ud og den variation, som kroppe nu engang har og altid har haft.

Når de unge ikke længere deltager i fællesbadet, så ser de ikke længere andre jævnaldrende nøgne unge mennesker, og de mister nogen at spejle sig i.

De overlades til at spejle sig i de kroppe, som de ser på de sociale medier, i reklamerne og i pornografien. I den sammenligning vil de fleste nok føle sig forkerte! Og så tror da pokker, at de springer fællesbadet over!

Så vi står med lidt af et problem som samfund. En negativ spiral: Blufærdighed, der skaber mere blufærdighed. Usikkerhed ved egen krop, der skaber mere usikkerhed ved egen krop. Et samfund med mindre og mindre nøgenhed til at spejle sig i.

Vi er ved at opbygge et samfund, hvor man ikke længere ser andre mennesker nøgne. Fællesbadene erstattes af små private båse. Samfundet tilskynder os til ikke at vise os nøgne for andre, og til ikke at se andre nøgen. Til trods for at konsekvensen af dette er mistrivsel! Det er nemlig med til at fremmedgøre os overfor vores egen krop og mange får et negativt forhold til deres egen krop, da de kun har mediernes og pornografiens ofte urealistiske kropsidealer at spejle sig i.

Vi lever i et curling-samfund, hvor man ikke må udfordres på sine grænser. Også selvom det på lang sigt kan være dybt uhensigtsmæssigt og føre til mistrivsel!

Danske Naturister ser med bekymring på denne udvikling! I et samfund, hvor nøgenhed opleves mere og mere utrygt, bliver det ikke ligefrem lettere at hverve nye medlemmer.

Danske Naturister vil derfor gerne opfordre ALLE til at udfordre sig selv lidt og gå lidt oftere i fællesbad. Både for sin egen skyld, så man ser andre almindelige kroppe, som man kan spejle sig i. Men også så andre ser almindelige kroppe, som de kan spejle sig i. Det er win-win.

Der skal også lyde en opfordring til alle forældre, skoler, institutioner og foreninger om, at forsøge at skabe trygge og åbne fællesskaber, hvor børn og unge føler det naturligt at deltage i fællesbadet. Og nogle gange gør det måske ikke noget, at man får et lille puf. Det kan på sigt være gavnligt, selvom det i situationen måske føles lidt ubehageligt.

Og vær opmærksom på, at blufærdighed – og den medfølgende kropsskam – kan gå i arv. Tænk derfor på hvad du giver videre til dine børn. Hvis du selv lever med kropsskam og undgår steder med fællesbade, så er det let at lade gå i arv til børnene. Men er det bedst selv at se sin frygt i øjnene eller at lade den gå i arv?

Derfor: Danske Naturister siger generelt nej tak til forhæng og båse, og ja tak til fællesbade og nøgenhed!