Danske Naturister Storkøbenhavn har fornøjelsen for første gang at kunne invitere til naturistsvømning i Ballerup ved København. Det foregår søndag den 30. marts 2025 i East Kilbride Badet, Ballerup Idrætsby 32, 2750 Ballerup fra klokken 17 til 19.
East Kilbride Badet er opkaldt efter Ballerup Kommunes ældste venskabsby East Kilbride i Skotland og er en del af et større idrætskompleks i kommunen.

Svømmehallen byder på et 50 meter stort svømmebassin med 1- og 3-meter-vipper og et 12 meter stort varmtvandsbassin med 35 grader varmt vand og jacuzzi. Herudover 2 saunaer.
Der er en stor parkeringsplads uden tidsbegrænsning tilknyttet anlægget.
I dagens anledning inviteres medlemmer som ikke-medlemmer af Danske Naturister til at prøve dette tilbud gratis.
Der vil være adgang til omklædningen fra kl. 16.30, og vi skal være ude af hallen kl. 19.30.
DN Storkøbenhavn vil være vært ved kaffe og småkager, og en rutineret gusmester vil give saunagus op til flere gange i løbet af de 2 timer, vi er i hallen.
Skip badetøjet, men husk håndklædet og deltag i opstarten på denne første naturist- svømning i Ballerup Kommune!